Mūsdienu dzīves ritms strauji paātrinās un neizbēgami iespaido cilvēka dzīvi gan emocionāli, gan fiziski. Ikdienā mēs vairākkārt izjūtam spēcīgu stresa ietekmi dažādās dzīves jomās, tas ietekmē mūsu darbības un lēmumus, attiecības ar tuviniekiem un sabiedrību.
Šķiet, jo kvalitatīvāka un komfortablāka ir cilvēka dzīve, jo labāk viņš jūtas. Bet vai tiešām tā ir? Dzīves kvalitāte un komforts maksā dārgi: labi apmaksāts, bet ļoti saspringts darbs, kredīti, augstas prasības pret dzīvi un sevi pašu un bailes to visu pazaudēt. Ja jūs nesat šo nastu gadiem ilgi, pieaug liela varbūtība piedzīvot nervu sabrukumu vai vismaz saskarties ar stresa simptomiem. Pastāvīga spriedze un nervu sistēmas pārslodze var kļūt par nervu izsīkuma, apātijas un pat dziļas depresijas cēloni.
Pirmie brīdinājumi izpaužas fizioloģiskā līmenī: sāpes dažādās ķermeņa daļās, galvassāpes, paaugstināts vai samazināts asinsspiediens, gremošanas traucējumi, ilgstoša muskuļu spriedze, krampji, roku trīcēšana, alerģiski izsitumi, svara palielināšanās vai svara zudums, miega un/vai apetītes traucējumi, seksuālās aktivitātes traucējumi. Tādējādi ķermenis informē mūs, ka iestājies pārgurums un jāpievērš uzmanība sev pašam, jāļauj sev atpūsties un just pozitīvas emocijas. Ja mēs ignorēsim šos signālus, mūsu spriedzi vēlāk pamanīs līdzcilvēki, jo organisms neapstāsies un turpinās mums signalizēt par bīstamu pārslodzi. Signāli par pārslodzi izpaudīsies emocionālā līmenī.
Pie emocionāliem stresa simptomiem pieder aizkaitināmība, dusmas, vienaldzība pret citiem, nepamatota nemiera izjūta, paaugstināta trauksme. Ar emocionāliem stresa simptomiem ir saistīti uzvedības un intelektuālie simptomi: vairāk kļūdu ierastās darbībās, intereses zudums par ārējo izskatu,,miega un/vai apetītes traucējumi, vairāk konfliktsituāciju darbā vai mājās, darbaholisms, hronisks laika trūkums, nespēja koncentrēties, atmiņas zudums, pastāvīga un bieži vien neauglīga atgriešanās pie vienām un tām pašām domām, grūtības lēmumu pieņemšanā, negatīvas domas.
Atslogot nervu sistēmu un atjaunot harmoniju ķermenim un garam var ar SPA procedūrām vai aktīvu atpūtu - pastaigām mežā, sporta spēlēm utt. Palīdzēs ari meditācijas, masāžas, veselīgs miegs. Labs palīgs var izrādīties dabiskas izcelsmes preparāts stresa simptomu mazināšanai un nervu sistēmas darbības normalizē-šanai. Šādus līdzekļus var lietot ilgstoša stresa gadījumā, jo tie neizraisa atkarību un vienmēr labvēlīgi ietekmē organismu.
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru