Lai aizsardzība pret saules starojumu būtu pilnvērtīga, aizsargkrēmā ir jābūt līdzsvarotam UVA un UVB filtru stiprumam. Līdz šim aizsarglīdzekļos uzrādītais SPF (saules aizsargfaktors) raksturoja galvenokārt tajos ietverto UVB filtru stiprumu, taču negarantēja tikpat ilgstošu un spēcīgu aizsardzību pret UVA starojumu (no UVB stariem jāsargas tāpēc, ka ilgstoša to iedarbība var radīt apdegumus un pārmaiņas, kas izraisa ādas
vēzi, savukārt UVA bojā šūnas un veicina ādas priekšlaicīgu novecošanu). Turklāt UVA filtri ilgu laiku nebija fotostabili jeb gaismas izturīgi. Lai saules aizsarglīdzeklis nodrošinātu plaša spektra aizsardzību, UVB un UVA staru filtriem tajā jābūt noteiktās proporcijās. aizsarglīdzeklis tam atbilst, tas ir norādīts īpašā logotipā - aplī ar burtiem UVA.
Pievērs uzmanību!
Eiropas Komisija un COLIPA - asociācija, kas apvieno Eiropas kosmētikas un parfimērijas preču ražotājus (Euro-pean Cosmetic Toiletry and Perfumery Association), izstrādājusi ieteikumus, kāda informācija jānorāda uz saules aizsarglīdzekļiem, lai tos varētu lietot droši. Ja atrodi šo informāciju, zini, ka ražotājs ir ņēmis vērā pašas jaunākās rekomendācijas.
Vēlams, lai uz aizsarglīdzekļa būtu norāde, kāda līmeņa aizsardzību tas nodrošina: zemu, vidēju vai spēcīgu.
Uz iepakojuma jābūt ieteikumiem, kā aizsarglīdzeklis pareizi lietojams, un padomiem, kā droši uzturēties saulē (piemēram, lietot cepuri un saulesbrilles, nepakļaut saules iedarbībai zīdaiņus un mazus bērnus).
Kopā ar aizsarglīdzekli vajadzētu būt arī informācijai par SPF atbilstību ādas tipiem. Cik spēcīgai jābūt aizsardzībai?
Saules starojuma iedarbība ir atkarīga no katra cilvēka ādas foto-tipa. To nosaka brūno un sarkano pigmentu attiecība ādā, kas visredzamāk izpaužas saskarsmē ar sauli. Cilvēki, kuru ādā dominē sarkanais pigments, slikti iedeg un ātri apdeg, savukārt tie, kuru ādā pārsvarā ir brūnais pigments, labi iedeg un neapdeg. Lai pirms sauļošanās saprastu, cik spēcīgam jābūt saules aizsargfaktoram, vari palūkoties uz savu acu, matu un ādas krāsu.
Maksimāla aizsardzība - nepieciešama tad, ja tev ir ļoti bāla āda, blondi vai rudi mati, vasarraibumi, gaiši zaļas vai brūnas acis. Ļoti spēcīga aizsardzība - gaiša āda un mati, zilas vai brūnas acis. Spēcīga aizsardzība - gaiša āda, brūni mati, brūnas vai zaļas acis. Normāla aizsardzība - viegli brūna āda, tumši brūni mati un brūnas acis.
Ja tev ir tumša vai ļoti tumša āda, melni mati un tumši brūnas acis, aizsardzība nepieciešama tikai dienas karstākajā laikā un tad, ja plānots ilgstoši atrasties saulē.
Atceries!
Saules starojuma negatīvā iedarbība summējas, tāpēc ir svarīgi izvairīties no pārmērīgas sauļošanās pat tad, ja uzreiz neievēro acīm redzamas pārmaiņas - pigmentācijas traucējumi vai citas nepatīkamākas izpausmes parādīsies tikai brīdī, kad būs pārsniegta kritiskā robeža. Mediķi brīdina, ka īpaši postošas ir lielas saules devas, kas saņemtas bērnībā, - tās var izraisīt ģenētiskas pārmaiņas un ādas vēzi. Diemžēl katrs trešais pasaulē diagnosticētais vēzis ir ādas vēzis.
Aizsargkrēms nevar pasargāt no saules dūriena. Par tad, ja lieto labu saules kosmētiku, nav ieteicams atrasties saulē viskarstākajā dienas laikā - no pulksten 11 līdz 15. Ja to nākas darīt, neaizmirsti uzlikt cepuri, saulesbrilles un velc gaišu, vieglu apģērbu.
Lieto saules aizsarglīdzekļus bagātīgā daudzumā un uzklāj tos tieši pirms došanās saulē. Kārtīgi apzied ausis, sprandu, plecus, degunu un lūpas, kas saulē apdeg visvairāk.
Pēc peldes vai aktīvām fiziskām nodarbībām, kurās intensīvi svīst, kā arī pēc slaucīšanās dvielī lieto aizsargkrēmu atkārtoti - tikai tad āda būs aizsargāta. Neuztraucies, ka varbūt neiededz tik strauji, - lietojot saules aizsarglīdzekļus, iedegums veidojas nedaudz lēnāk, taču ir noturīgāks un veselīgāks.
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru