ceturtdiena, 2012. gada 4. oktobris

Bērns sūdzas, ka viņam sāp puncis


Pamēģini rīkoties tā!
Ja tavs bērns sūrojas, neatmet ar roku — ko tu atkal pļāpā niekus! Bērniem ļoti svarīgi zināt, ka vecākiem rūp viņu sajūtas. Pat ja apzināti melo par sāpēm, viņi pārtrauks to darīt, kad jutīsies labāk. Piedā­vā pamasēt vēderiņu, uzliec uz vēdera siltu termoforu, iedod zāļu tējiņu, lai bērns apjaustu, ka vecāki viņam tic.
Paņem viņu klēpī vai azotē un pamēģini novirzīt sarunu prom no vēdersāpēm. Bieži vien bērni paši nemaz neap­zinās savu uztraukumu iemeslu. Tikai ļoti uzmanīgi ieklausoties, iespējams uzzi­nāt, ka, piemēram, puika uztraucies par to, ka nedēļas nogale būs jāpavada pie vecvecākiem.

 Iespējams, bērnam "sāp vēderiņš", lai viņš saņemtu vecāku uzmanību vairāk nekā ikdienā. Lai izskatītu šo iespējamību, nāksies tajos brī­žos, kad bērns ne par ko nesū­dzas un neko neprasa, veltīt viņam vairāk uzmanības nekā parasti. Uzaicini viņu spēlēt galda spēli, aiziet uz kafejnīcu vai uzcept ābolkūku! Divatā - tikai tu un tavs bērns.
Dažkārt bērnu sūdzībām par sāpēm ir apbrīnojamas izpausmes. Piemēram, tās saasinās uz skolas kāpnēm, bet, tiklīdz bērns ir atpakaļ uz ielas un izdzirdējis "lai­kam šodien būs jāpaliek mājās", sāpes atkāpjas. Neapvaino bērnu manipulācijās! Iespējams, baiļu ietekmē patiešām parādās vēder­sāpes Jānoskaidro, kādēļ bērnam skola saistās ar bailēm vai kaunu.
Ieplāno savos iknedēļas dar­bos Bērna dienu, kurā lielu daļu laika pavadi kopā ar savu atvasi. Viņam ir vajadzīgs brī­vais laiks, kad nav stundu, mājasdarbu, pulciņu un citu pienākumu. Nav iespējams bērnu atbrīvot no visiem stre­su izraisošiem faktoriem, bet jebkuri mēģinājumi samazināt uztraukumus būs efektīgi.
Ļoti svarīgi panākt, lai bērni justos brīvi, runājot ar saviem vecākiem. Tas nozī­mē, ka vecākiem jāiemācās klausīties savos bērnos. ASV kādā pētījumā atklāts, ka vecāki un viņu bērni dien­naktī savstarpējām sarunām velta tikai 15 minūtes, no kurām 12 minūtes runā par kaut ko nebūtisku, piemēram, ko mēs šodien ēdīsim vakariņās. Katru die­nu vismaz dažas minūtes jāvelta pilnīgi netraucētai sarunai ar savu bērnu.
Bērns sūdzas, ka viņam sāp puncis. Pamēģini rīkoties tā!
Ja tavs bērns sūrojas, neatmet ar roku — ko tu atkal pļāpā niekus! Bērniem ļoti svarīgi zināt, ka vecākiem rūp viņu sajūtas. Pat ja apzināti melo par sāpēm, viņi pārtrauks to darīt, kad jutīsies labāk. Piedāvā pamasēt vēderiņu, uzliec uz vēdera siltu termoforu, iedod zāļu tējiņu, lai bērns apjaustu, ka vecāki viņam tic.
Paņem viņu klēpī vai azotē un pamēģini novirzīt sarunu prom no vēdersāpēm. Bieži vien bērni paši nemaz neapzinās savu uztraukumu iemeslu. Tikai ļoti uzmanīgi ieklausoties, iespējams uzzināt, ka, piemēram, puika uztraucies par to, ka nedēļas nogale būs jāpavada pie vecvecākiem.
Iespējams, bērnam "sāp vēderiņš", lai viņš saņemtu vecāku uzmanību vairāk nekā ikdienā. Lai izskatītu šo iespējamību, nāksies tajos brīžos, kad bērns ne par ko nesūdzas un neko neprasa, veltīt viņam vairāk uzmanības nekā parasti. Uzaicini viņu spēlēt galda spēli, aiziet uz kafejnīcu vai uzcept ābolkūku! Divatā - tikai tu un tavs bērns.
8 jautājumi, kas palīdzēs saprast sāpju cēloni
Spēja atbildēt uz visiem šiem jautājumiem palīdz gan vecākiem, gan ārstam precizēt diagnozi. 
1.Vai bērna slimību vēsturē nav atrodami medicīniski iemesli sāpēm? 
2.Vai sāpju pavadoņi ir citi simptomi, piemēram, caureja vai apgrūtināta vēdera izeja? 
3.Cik stipras ir sāpes? 
4.Vai tās ir nepārtrauktas vai ar pārtraukumiem?
5.Kuros brīžos sāpes kļūst stiprākas? 
6.Kas palīdz bērnam justies labāk? 
7.Vai sāpes nesaasinās pirms došanās uz bērnudārzu, skolu vai nodarbību laikā?
8.Vai sāpes neatkārtojas ikreiz, kad tuvojas nedēļas nogale?
Uzmanību! 
Vecākiem jābūt vērīgiem, lai atpazītu vēdersāpes, kuru dēļ nepieciešama ārsta palīdzība. Ja ir asas sāpes vēdera labajā pusē, vemšana, caureja, temperatūra, jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.









Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru