piektdiena, 2014. gada 5. septembris

Mātes gēni

Veselīgs uzturs, miegs un sportiskās aktivitātes palīdz gan justies labi, gan arī izskatīties labi. Tomēr jaunākie pētījumi apgalvo, ka gēni, kas mantoti tieši no mātes, var ļoti ietekmēt tavu novecošanās ātrumu, skaidro "Fox News".
Pētnieku grupa no Karolinska Institūta Zviedrijā un Maksa Planka Novecošanās Bioloģijas Institūta (Max Planck Institute for Biology of Ageing) ir atklājuši, ka mitohondriju DNS var ietekmēt novecošanās procesu. Mitohondriju DNS sastāv no gēniem, kurus manto tikai no mātes.

"Sākotnēji mēs atklājām, ka mitohondriju DNS ietekmē novecošanos tikai dzīvniekiem," stāsta Nils - Grans Lārsons, pētnieks no Maksa Planka Institūta. "Tomēr tagad mēs atklājām, ka tas var ietekmēt arī cilvēka gēnus, kurus bērns pārmanto no mātes," viņš skaidro.
Mitohondriju DNS no parastā DNS atšķiras ar to, ka pēdējais no tiem tiek mantots no abiem vecākiem, savukārt, pirmais - tikai no mātes.
Lai noteiktu, kā mitohondriju DNS ietekmē novecošanos, tika veikts eksperiments ar laboratorijas pelēm, vērtējot to garumu, svaru, auglību un sarkano asins šūnu daudzumu.
Pētnieki atklāja, ka mitohondriju DNS, salīdzinot ar apkārtējās vides faktoriem, novecošanās procesu spēj ietekmēt visvairāk.
"Mūsu līdzšinējie pētījumi tika veikti ar dzīvniekiem, tādējādi domājam, ka atklājumi varētu būt attiecināmi arī uz cilvēkiem. Papildu pētījumi tieši ar cilvēkiem vēl sekos, lai labāk pierādītu mūsu atklājumus," stāsta Lārsons.

Gudriem cilvēkiem par savām dotībām jāpateicas mammām, jo intelekts bērnam tiek nodots tieši no viņām. Tādējādi dzimumu stereotipi, kas dzīvojuši zinātnieku aprindās un sabiedrībā vairāk nekā gadsimtu, iespējams, drīz izzudīs.
Vientuļām sievietēm, kuras vēlas inteliģentu bērnu, nav nepieciešams meklēt Nobela prēmijas laureātu tuvākajā spermas bankā. Nedaudz ironiski skan, bet tā nu tas ir, jo pētnieki, veicot vairākus nopietnus pētījumus, atklājuši, ka intelektam ir vislielākā saistība gan ar mātes gēniem, gan to, cik laba bijusi bērna un mātes savstarpējā saikne

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru