otrdiena, 2015. gada 8. septembris

TAVS ASINSSPIEDIENS IR TAVĀS ROKĀS 2

Otrā pietura. Nevis ēd, bet baudi ēdienu
Lai tiktu pie biļetēm uz šo pieturu, jāstrādā ik dienu. Mainīt asinsspiedienu vienas nedēļas laikā nav iespējams, jo galvenais ir nevis to pazemināt, bet regulēt. Diemžēl nesenie pētījumi un aptaujas, kurās mēģināts noskaidrot, ko Latvijas iedzīvotāji liek galdā, noveduši pie skaidra secinājuma - mēs pārāk maz ēdam zivis, svaigus augļus un dārzeņus. Vairums no mums ir pārlieku kūtri, lai ikdienā sev gatavotu kaut ko veselīgu un gardu, bet dažiem ļoti patīk krist galējībās ar badošanos, dažādām diētām un pārprastu vegānismu. Lūk, daži padomi, kā nodrošināt, lai tavas ikdienas maltītes būtu veselīgas.
Dažādo maltītes
Viena no lielākajām pieļautajām kļūdām ir vienveidīgs uzturs. Ja cilvēks ik dienu ēd vienu un to pašu, piemēram, kartupeļus, nedēļas beigās viņš kāros divtik daudz šā ēdiena. Izvēloties vienveidīgu ēdienu, organisms pieprasa lielākus tā daudzumus. Tātad ēd daudzveidīgi un ikdienas maltītēs centies sagādāt sev kādu pārsteigumu.
Izvēlies augļus un dārzeņus
Tas ir visjaukākais veids, kā sevi lutināt ar bagātīgu vitamīnu, šķiedrvielu un dabīgo antioksidantu daudzumu. Vienkārši jāpierod ik dienas apēst piecas porcijas augļu un dārzeņu. Vislabākie ir svaigi, minimāli vārīti vai tvaicēti dārzeņi. Piemēram, āboli palīdz pazemināt holesterīnu un apmierina izsalkumu vairāk nekā citi augļi. Taču ikdienas maltītēm der jebkuri labi saglabājušies augļi un dārzeņi. Iekārdini sevi, izkārtojot uz šķīvja visdažādāko formu un krāsu augļus, dārzeņus: oranžām burkānu šķēlēm līdzās - ābolu daiviņas, granātābola tumšsarkanās sēkliņas un zaļos bumbierus.
Ēd sezonas augļus un dārzeņus. Latvijā tas nerada nekādus sarežģījumus vasarā un rudenī, bet pavisam noteikti nav iespējams ziemā un pavasarī. Tāpēc, pērkot svešzemju augļus, pievērs uzmanību, lai eksportētājvalstī pašlaik tiem būtu ražas novākšanas laiks.
Samazini sāls daudzumu
Palielinātās devās lietots sāls ietekmē asinsspiedienu, līdz ar to rada arteriālas hipertensijas, insulta, konorārās sirdsslimības un sirds mazspējas risku. Taču dzīves laikā cilvēks tik loti pierod pie sāļās garšas, ka viss, kam piebērts tikai mazliet mazāk sāls, šķiet negaršīgs. Tas tāpēc, ka mūsu garšas kārpiņas ir receptori ar savu atmiņu. Ja pierasts pie sāļiem ēdieniem, nemaz negribas citas garšvielas un domāt par katra ēdiena īpatno un neatkārtojamo garšu, ja pierasts izmēģināt, pagaršot, mainīt un eksperimentēt maltīšu gatavošanā. receptori nebaidās 110 jaunām un interesantām sajūtām.Viens no veidiem, kā sevi atradināt no pārlieku liela sāls daudzuma, - izmantot dažādas garšvielas un garšaugus. Vienmēr jāpatur prātā, ka mēs uzņemam ne tikai tik daudz sāls, cik pieberam klāt pašu gatavotajiem ēdieniem. Tā dēvētais slēptais sāls ir arī maizē, jebkuros pusfabrikātos, desās, aknu pastētēs, konservējumos, sāļos un ari saldos cepumos, buljona kubiciņos, sausajās zupās un ātri pagatavojamās putrās.
Jāatceras, ka ieteicamā sāls deva ir 2,3 mg dienā, bet hipertensijas pacientiem - 1,5 mg dienā. Pietiek ātro uzkodu ēstuvē apēst vienu hamburgeru vai mājās pie televizora divas saujas sāļo, grauzdēto riekstiņu, lai tu būtu uzņēmusi sāls divu dienu devu. Vai tev to vajag?
Nepeldi taukos
Piesātinātās taukskābes (visi treknie gaļas un piena produkti), cepamās eļļas, tauki un margarīns paaugstina holesterīna koncentrāciju asinīs. Lietojot uzturā daudz treknas gaļas, palielinās konorāro sirdsslimību risks. Tāpēc piesātinātos taukus vajadzētu nomainīt pret mononepiesātinātajiem (olīveļļa) vai poli -nepiesātinātajiem taukiem (linsēklu vai zivju eļļa). Pērkot olīveļļu, dod priekšroku etiķetei ar uzrakstu ekstra virgine cold press vai izvēlies kvalitatīvu saulespuķu, zemesriekstu vai kukurūzas eļļu. Polifenolu daudzumam šādā eļļā ir arī pretiekaisuma īpašības, un tas spēj samazināt risku saslimt ar aterosklerozi (viena no visbiežāk sastopamajām hroniskajām asinsvadu slimībām, kas izpaužas kā taukiem līdzīgu vielu, galvenokārt holesterīna, nogulsnēšanās uz asinsvadu sieniņām).
Gaļas izvēlē jādod priekšroka labai putnu gaļai un sarkanajai jeb liellopu gaļai, liesai cūkgaļai vai jēra gaļa. Jaunam vīrietim, kurš ikdienā nodarbojas ar sportu, nepieciešams vairāk gaļas nekā pārējiem ģimenes locekļiem. Taču gaļu var ļoti labi aizvietot ar pastu, pilngraudu produktiem, maizi, riekstiem un pākšaugiem. Tie ir brīnišķīgi ēdieni smaga darba darītājiem, jo tajos ir daudz ogļhidrātu, kas labi pārstrādājas enerģijā.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru