ceturtdiena, 2013. gada 14. novembris

Laiku IR iespējams pagriezt atpakaļ

Frāze «tu esi tas, ko tu ēd” nav kļuvusi par klišeju bez iemesla - veselīgs uzturs tik tiešām atbild par veselu ķermeni, arī par mirdzošu un gludu ādu. Četri galvenie komponenti, kam jābūt tavā uzturā, rūpējoties par ādu, 1r olbaltumvielas, veselīgie tauki, «labie» ogļhidrāti un vitamīni. 
Olbaltumvielas sastāv no aminoskābēm - ķieģelīšiem», ko šūnas izmanto, lai sevi atjaunotu. Veselīgie tauki, īpaši omega 3 taukskābes (atrodamas galvenokārt zivīs), mononepiesātinātie tauki (olīveļļā, avo­kado un mandelēs), ir spēcīgs pretiekaisuma līdzeklis, kas saglabā ādas elastību, „labie” ogļhidrāti (sastopami pilngraudu produktos, piemēram, pilngraudu auzu pārslās) uzlabo šūnu spējas uzglabāt ūdeni, tādējādi «apūdeņojot» visu organismu, arī ādu. Savukārt vitamīni, ko bagātīgi satur svaigi augļi un dārzeņi, ir antioksidanti, kas apkaro brīvos radikāļus - agresīvas molekulas, ko organisms izstrādā apkārtējās vides kaitīgo faktor iespaidā un kas bojā šūnas, turpretim, ēdot neveselīgu pārtiku, tu negatīvi iespaido arī seju. Viens no lielāka­jiem kaitniekiem ir cukurs.
Dermatologs Fredriks Brands, grāmatas «10 minūtes,10 gadi - ceļvedis jauneklīga izskata saglabāšanā», autors norāda: «Organismā notiek ķēdes reakcija, saukta par glikāciju, - tās laikā cukurs piesaistās ādā esošajām kolagēna un elastīna šķiedrām un vājina tās, ar laiku izraisot to sabru­kumu un pārtrūkšanu.» Šim procesam atkārtojoties arvien biežāk, āda pamazām zaudē elastību un kļūst ļengana, parādās un kļūst izteiktākas arī pirmās grumbiņas. Ādu ietekmē arī apēstā daudzums. Jeb­kurā vecumā, drastiski ierobežojot kalo­riju un tauku uzņemšanu, āda ar laiku sāks nokarāties, brīdina Ņūorleānas Medicīnas koledžas klīniskās dermatoloģijas profesore Mērija Lupo. Kļūstot vecākai, samazinās ādas elastība, tāpēc, pat atgūstot svaru, tā var nebūt tik stingra kā iepriekš.
Tavi pretnovecošanas ieroči.
Papil­dus veselīgam uzturam un cukura ierobežošanai iekļauj ēdienkartē īpašus «ādas glābšanas» produktus.

Lasi. 90 grami laša divas reizes nedēļā satur visu olbaltumvielu un omega 3 tauk­skābju daudzumu, kas nepieciešams ādas veselīgam mirdzumam.
Olas. Divi olu dzeltenumi nedēļā uztur līdzsvarā hormonālo sistēmu un ādas stāvokli. Granātābolu. Viens granātābols dienā nodrošina ar antioksidantu trieciendevu.
Āda ir pārsteidzoši izturīga pret visa veida ārējo iedarbību - un kā nu ne, ja ādas šūnas pilnībā nomainās viena mēneša laikā. Tomēr, ja vēlies novecot skaisti, tai ir nepieciešama maiga aprūpe. Labākā iz­vēle - rūpīgi pārdomāts, taču ne pārāk sarežģīts aprūpes plāns.
Viss, kas nāk par labu sirdij, ir labs arī ādai. Aerobās slodzes laikā sirds sitas spēcīgāk un straujāk, ķermenī cirkulē ar skābekli bagātinātas asinis, aizsniedzot visas ķermeņa šūnas, arī sejas ādu. Turklāt nepiemirsti par tūlītējiem papildu ieguvumiem - veselīgo, piesārtušo ādas krāsu, kādu iegūsi pēc aktīvas treniņnodarbības, skrējiena vai pat tikai straujas pastaigas svaigā gaisā.  Papildus aerobajiem vingrojumiem (vingro vismaz pusstundu četras vai piecas reizes nedēļā) vienreiz dienā izmēģini kustības, kas paātrina asinsriti un samazina stresu.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru