piektdiena, 2013. gada 18. oktobris

Palīgā! Bērnam temperatūra!


Ja bērnam, īpaši mazam, pēkšņi paaugstinās ķermeņa temperatūra, vecākiem ir bažu pilna galva - ko un kā vislabāk darīt, lai atvasei palīdzētu?
Pirmā diena - mājās mierīgā režīmā
Bērns kļūst kašķīgs, miegains, piekusis un neiz­rāda īpašu interesi par ēdie­nu un dzērienu. Šīs nereti ir pirmās pazīmes, ka tuvojas slimība. Vecāki reizēm ir pā­rāk aizdomīgi, un trauksme sākas jau tad,kad termometra stabiņš «uzslīdējis» vien līdz 37°. Slimība ir tad, ja tempera­tūra ir 37,1°, savukārt augsta temperatūra - 38° un vairāk. Tāpat jāsaprot, ka augsta ķer­meņa temperatūra nenozīmē, ka uzreiz jāsauc ārsts.
 Pirma­jā slimības dienā bērns droši var dzīvoties mājās bez ārsta konsultācijas un īpašiem me­dikamentiem, tikai vecākiem vajadzētu novērtēt, vai viņš pietiekami daudz ēd, dzer un ir dzīvespriecīgs. Ar ēdienu uzbāzties pārlieku nav jēgas, jo ēdiena uzņemšana būtībā rada slodzi, bet ar šķidrumu gan - 1,5 līdz pat 2 litri dienā. Jācenšas piedāvāt dažādos veidos, lai interesantāk - no krūzītes, ar salmiņu, ar karo­tīti. Nav labi mēģināt «nosist» tempe­ratūru ar speciālajiem līdzek­ļiem, kad tā nav augstāka par 38°. Pretējā gadījumā bērna organismā var neveidoties imunitāte pret vīrusiem. Tā­pat jāsaprot, ka saaukstēšanās gadijumā labāka ir pēkšņa augsta temperatūra, nevis ilg­stoši nedaudz virs 37°. Augsta temperatūra nogalina vīrusus jeb tas nozīmē, ka bērna orga­nisms labi reaģē uz infekciju vai vīrusu.
Ja temperatūra neatkāpjas.

Situācijās, kad augstā ķerme­ņa temperatūra neatstājas diennakti vai kļūst vēl augstā­ka, bieži vērojams, ka mazais kļūst lēns un mierīgs. Aizvien jācenšas dot daudz šķidruma, jāsazinās ar ārstu, un jāsāk kaut kas darīt temperatūras mazināšanai. 
Nemedikamentozas metodes
• Ja mazajam ir augsta tem­peratūra, visdrīzāk viņam ir saģērbj. Galvenais - lai kājas siltas. Šādi saģērbjoties un ap­sedzoties zem segas, var mēģi­nāt izsvīst.
• Veco laiku metode - mazo no­ģērbt pliku un norīvēt ar šņabi. Šī metode var pazemināt tem­peratūru par vienu grādu. 
Medikamentozas metodes 
• Aptiekā nopērkami tempe­ratūru pazeminoši un pretiekaisuma līdzekļi. Maziem bēr­niem pieejami svecīšu formā, lielākiem - sīrupa veidā. Tie neārstē, bet gan atvieglo bēr­na pašsajūtu. Medikamenti, kas samazina temperatūru, ir jālieto atbilstoši instrukcijai, pareizās devās un ar noteiktu laika intervālu. Ja ir izsaukts ārsts, varbūt nepieciešamī­bas gadījumā tiks noteikts arī kāds medikaments, kas nopēr­kams ar recepti. 
Mājas apstākļos saaukstēša­nās gadījumā bērns var ār­stēties trīs līdz piecas dienas. Pirmajās dienās ar augstāku temperatūru, vēlāk - zemāku un iztikt ar bezrecepšu me­dikamentiem. Raksturīgi, ka, tuvojoties vakaram, tempera­tūra kļūst augstāka. Slimības laikā jāļauj bērnam atpūsties, gulēt. Taču, ja pievienojas kāds cits simptoms - klepus, spē­cīgas iesnas, galvassāpes vai kaut kas cits, uz mājām ir jā­izsauc ārsts, jo bez pienācīgas ārstēšanas iespējamas nopiet­nas komplikācijas. 
Ja temperatūras iemesls ir nevis saaukstēšanās, bet gan kāds augošs zobiņš, var lietot temperatūru mazinošu līdzek­ļi un uz smaganām uzziest speciālo ziedi vai gelu, kas ne­daudz uzlabos pašsajūtu. 

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru