Viens no jaukākajiem veidiem kā nepieļaut asinsspiediena paaugstināšanos un rūpēties par savas sirds veselību, ir... izvēlēties veselīgu ēdienu un kustīgu dzīves ritmu jeb sevi mīlēt. Jā, tik vienkārši!
Tas ir tik vienkārši, ka šķiet gandrīz neticami – vai tiešam no insulta vai infarkta var izbēgt, rūpīgāk veidojot savas dienišķās maltītes un laiku pa laikam sportojot?! Jo vieglāk ir ēst lielveikalā pirktus pusfabrikātus, trenēt rādītājpirkstu ar televīzijas pulti un reizumis satraukt tuviniekus ar paziņojumiem, ka asinsspiediens atkal uzlēcis augšā.
Riska faktori.
Riska faktori.
Novēršamie riska faktori, kuri visbiežāk iedarbojas uz sirds un asinsvadu veselību:
- Paaugstināts arteriālais
- Palielināts ķermeņa svars, asinsspiediens.
- Smēķēšana.
- Pārlieku daudz holesterīna asinīs.
- Nepareizs uzturs.
- Nepietiekama fiziska aktivitāte.
- Cukura diabēts.
Neietekmējamie riska faktori:
- Sirds un asinsvadu slimību risks progresīvi pieaug līdz ar vecumu.
- Viriešiem ir augstaks sirds un asinsvadu slimību risks nekā sievietēm.
- Ģenētiska iedzimtība.
Latvijā hipertensija ir viena no populārākajām slimībām. īsts hits - aptuveni 40% mūsu zemes iedzīvotāju ir paaugstināts asinsspiediens. Sevišķi nopietni šī problēma skar vecumā pēc 60 gadiem, kad hipertensija ik dienas par sevi atgādina 75% iedzīvotāju. Lai gan simptomi - paaugstināts jūtīgums, galvassāpes vai reiboņi, slikta dūša - nešķiet mirstama vaina, galu galā paaugstināts asinsspiediens ir viens no galvenajiem sirds un asinsvadu slimību riska faktoriem. Pēc Latvijas Veselības statistikas un medicīnas tehnoloģiju aģentūras datiem, Latvijā 56% gadījumu nāves iemesls ir sirds un asinsvadu slimības. Nevajag sevi mierināt ar domu - jo vairāk gadu, jo augstāks asinsspiediens! Maigi runājot, tas ir mīts. Ideāls asinsspiediens jebkurā vecumā ir 120/80.
Ja tu esi mierīga kā jūra bezvējā, bet asinsspiediens ir 140/90, tas nozīmē hipertensiju un nosūtījumu pie ārsta.
Neatkarīgi no tā, kas vainīgs, ja asinsspiediens paaugstinājies, - “sliktie” gēni vai liekie kilogrami -, jāizvēlas vilciens ar nosaukumu “Veselīgs dzīvesveids”. Iesēžoties tajā, jāizbrauc cauri vismaz trim pieturām - pareizs uzturs, ikdienas aktivitātes, atpūta.
Pirmā pietura. Jūti savu ķermeni
Lielākā daļa cilvēku, kam ir liekais svars, nezin kādēļ ļoti apzināti izvēlas mazkustīgu dzīvesveidu. Taču, ja vien tu mīli savu sirdi, liec tai straujāk dauzīties ne tikai seriālu mīlas mudžekļu un televīzijā redzamu sportistu panākumu dēļ. Sirds un asinsvadu veselībai vajadzīgas dinamiskas slodzes, tāpēc visskaistākā dāvana pašam sev ir staigāšana, nūjošana, riteņbraukšana vai peldēšana. Var arī skriet, taču būtu ieteicami labi apavi un rūpes par mugurkaula veselību.
Treniņu laikā tiek noslogoti ne tikai muskuļi, bet arī asinsvadu sieniņas, kas kļūst elastīgākas, un līdz ar to ir mazāks risks iedzīvoties asinsvadu regulācijas traucējumos. Ja būs stress, nepatikšanas, saaukstēšanās, asinsspiediens nelēkās šurp turp kā sprostā iedzīts zvērs.
Otrs iemesls, kāpēc vajag sevi pieradināt pie regulāras sportošanas, - viss, kas prasa daudz enerģijas, vienalga, vai tā būtu ārstnieciskā, cigun, jogas vingrošana, bumbas spēlēšana kopā ar bērniem vai nopietni sporta klubu apmeklējumi, sadedzina kalorijas. Tātad tu pamāj ardievas liekajam svaram, kas nepatīk ne tavai vielmaiņai, ne sirdij.
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru