ceturtdiena, 2015. gada 23. aprīlis

Ēdienkarte veselīgai ādai


Vasara ir laiks, lai vitamīnus un sauli uzņemtu gan iekšķīgi, gan ārīgi. Palutini seju ar vietējām dabas veltēm! Atvaļinājuma laikā atļaujies to, kam citkārt nepietiek laika - uzrīko sev mājās lutināšanas kūri. Būs lētāk nekā salonā un efektīgi lai! Lai produkti iedarbotos dziļāk un pilnīgāk, ņem vērā dažus knifus! Eļļu, medu un pienu pirms masku sagatavošanas nedaudz uzsildi. Nodrošini, lai skaistumkopšanas laikā pa rokai ir laba olīveļļa un citrons. Abi šie produkti ļoti bieži tiek izmantoti mājās gatavojamās maskās. Olīveļļa vairāk noderēs sausai, bet citrons normālai un taukainai ādai.

trešdiena, 2015. gada 22. aprīlis

Cīnies ar stresu - Dziedi!Dejo!Smejies!!

Kad jūti, ka sāc nervozēt, trīc rokas un svīsti, padomā, vai nebūtu laiks uzsākt stresu mazinošu programmu, jo nervozēšana nodara daudz ļaunuma tavai veselībai. 
Ja katru dienu izpildīsi vismaz četrus pretstresa programmas uzdevumus, tavas attiecības ar stresu kļūs pavisam formālās - uz “jūs”, bet ar laiku, iespējams, pat kļūsiet svešinieki.
Dodies pastaigā ar suni. Tiem, kam ir mājdzīvnieki, ilgstoši būt sliktā omā ir daudz grūtāk nekā tiem, kam šo mīluļu nav. Izrādās, dzīvnieka klātbūtne cilvēkam reizēm samazina asinsspiedienu pat labāk nekā medikamenti. 
Iegādājies akvāriju ar zivtiņām. Tā ir viena no pretstresa terapijas metodēm, jo skatīšanās uz zivtiņām akvārijā mazina nervu spriedzi, kā arī labvēlīgi iedarbojas uz paaugstinātu asinsspiedienu.

otrdiena, 2015. gada 21. aprīlis

Ārstniecības augi, kas ievācami pirms Jāņiem!


Vasara ir laiks, kad vari sagādāt sev dabīgo veselības krātuvi pašas spēkiem - dažādus ārstniecības augus. Lai to iedarbība būtu efektīva, svarīgi augus ievākt pareizā laikā. Šoreiz par svarīgākajiem ārstniecības augiem, kas ievācami pirms Jāņiem!

Asinszāle. Jūnijs ir īstais laiks, kad jāievāc asinszāle. Asinszāļu tēju vēlāk varēsi lietot uztraukuma un bezmiega gadījumā. Uzlējumam esot arī pozitīva ietekme uz sirds veselību. Asinszāles varēsi atrast krūmājos un pļavās.

Piparmētra. Laiks pirms Jāņiem ir īstais brīdis doties uz dārzu vai pļavu apdzīvotu vietu tuvumā, lai ievāktu vienu no populārākajiem ārstniecības augiem – piparmētru. Piparmētru tējas pazīstamākais efekts ir tās nomierinošā iedarbība, taču vēl piparmētra lietojama arī pret gremošanas traucējumiem. Piparmētru tēju iesaka dzert arī saaukstēšanās laikā. Turklāt - tā ir arī vienkārši ļoti garda!

Islandes ķērpis. Islandes ķērpis ir viens no iedarbīgākajiem tautas medicīnas līdzekļiem cīņā pret klepu unpat bronhītu. Islandes ķērpjus atradīsi galvenokārt sausos priežu mežos.

Deviņvīru spēks. Arī teiksmām apvītais deviņvīru spēks ir vērtīgs ārstniecības augs. Tējās izmanto tā ziedus, kas palīdz cīņā ar klepu un elpceļu iekaisumiem un darbojas kā dabīgs pretsāpju līdzeklis. Visbiežāk atrodams mežmalās, upmalās un citās saulainās, atklātās vietās.

Mārsils. Mārsils ir augs, kura uzlējums glābs zobu sāpju, kā arī plaušu un elpceļu slimību gadījumā. Novārījumu iesaka lietot arī ādas izsitumu ārstēšanai. Mārsilu atradīsi mežmalās un sausās, atklātās vietās. Ārstniecības nolūkos ievācams tikai ziedēšanas laikā.
www.espati.lv

pirmdiena, 2015. gada 20. aprīlis

Spogulīt, spogulīt...

Ķīniešu piecu pirms- elementu teorija tiek ievērota, diagnosticējot orgānu un sistēmu pataloģijas, kas atspoguļojās sejā. Sejā ir pārstāvēti visi pieci pirms- elementi: uguns, zeme, ūdens, metāls, gaiss, kas korespondē ar ķermeņa konkrētiem orgāniem. Seja vienlaicīgi kalpo arī par emociju indikatoru. Kaut gan nespeciālistiem pret šīm izmaiņām protams ir jāattiecas kritiski.
Piere – uguns,
Deguns – zeme,
Zods – ūdens,
Labais vaigs – metāls,
Kreisais vaigs – gaiss.

sestdiena, 2015. gada 18. aprīlis

Vasaras pirmajos mēnešos pieaug traumu skaits

Mediķiem diemžēl ir ierasta situācija, ka pavasarī un vasaras pirmajos mēnešos pieaug traumu skaits. Ē. Ozols stāsta, ka slimnīcas traumpunktā ik dienu palīdzība tiek sniegta vidēji 40–50 traumu pacientiem, bet šā gada aprīlī ik dienu – jau 60 pacientiem. Ir bijušas dienas, kad pacientu skaits sasniedzis 100. «Tas ir brīdinošs signāls, ka nepieciešami papildu profilaktiskie pasākumi,» uzskata Ē. Ozols. 2013. gada (palīdzība sniegta 19 040 traumu pacientiem) datu analīze ļauj secināt, ka strauji pacientu skaits pieaug aprīlī, maijā un pēc tam septembrī. «Cilvēki pēc ziemas pēkšņi grib aktīvi darboties, bet pienācīgi negatavojas.

piektdiena, 2015. gada 17. aprīlis

Vidusjūras diēta un garāks mūža ilgums

Vidusjūras diēta ir saistīta ar veselības ieguvumiem, tai skaitā, zemāku mirstību un retāk sastopamām hroniskām slimībām, piemēram, sirds slimībām.
Vidusjūras diēta raksturojas ar lielāku dārzeņu, augļu, riekstu, pākšaugu un graudu patēriņu uzturā. Daudz uzturā tiek lietots olīveļļas, bet maz piesātināto tauku, vidēji daudz uzturzā lieto zivis, maz piena produktus, gaļu un putnu gaļu, kā arī regulāri, bet nelielos daudzumos tiek lietots alkohols (īpaši vīns pie maltītes).
Veseliem cilvēkiem dzīves laikā telomēri saīsinās, saīsināšanās notiek vairāk kā uz pusi, salīdzinot telomērus zīdaiņiem un pieaugušajiem un tad vēl uz pusi tie samazinās lielā vecumā.
Īsāki telomēri ir saistīti ar īsāku paredzamo dzīves ilgumu un lielāku risku, ka attīstīsies ar novecošanos saistītas slimības. Dzīvesveida faktori, piemēram, aptaukošanās, smēķēšana un saldināto dzērienu lietošana ir saistīti ar īsākiem telomēriem nekā tāda paša vecuma cilvēkiem bez šiem paradumiem. Oksidatīvais stress un iekaisums arī paātrina telomēru saīsināšanos.

trešdiena, 2015. gada 15. aprīlis

INSULTS

2012. gadā Latvijā ar asinsrites slimībām slimnīcās ārstēts 66 581 cilvēks, 34 888 cilvēkiem konstatēti audzēji, 33 329 – ievainojumi, saindēšanās un citas traumas ārējas iedarbības seku dēļ,
ar gremošanas sistēmas slimībām stacionēti 32 697 pacienti.

Daiga ir veiksminiece – kopš saslimšanas ir pagājuši desmit gadi, un šodien par pārdzīvoto nekas vairs neliecina. Diemžēl pret daudziem liktenis ir skarbāks. Insults ir saslimšana, kas var ļoti nopietni ietekmēt visu atlikušo dzīvi. “Vienā insulta minūtē cilvēks zaudē aptuveni trīs nedēļas no savas dzīves, divus miljonus nervu šūnu,” norāda Rīgas Austrumu slimnīcas neiroloģe Ilga Ķikule, “Šīs slimības dēļ katru gadu 7000 (!) Latvijas iedzīvotāju nonāk slimnīcās. Insults ir trešā visbiežāk sastopamā slimība, kas var izraisīt dzīvībai bīstamu stāvokli.”

trešdiena, 2015. gada 8. aprīlis

Godži ogas

Kā jau kārtējais "superfūds", arī godži ir Zemes virsū uzturvielām bagātākais auglis. Tās gan ir nakteņu dzimtas loceklis (tomāti, kartupeļi, baklažāni) un daudziem nevar iedvest uzticību.
Godži dzimtene ir Himalaju kalnos Tibetā un Mongolijā, bet tagad tās audzē arī citās vietās pasaulē.Tas, ka tikai tagad tās ir parādījušās Rietumu valstīts, nenozīmē, ka tās ir uzradušās tikai tagad! Muļķības! Jau gadu tūkstošiem tās izmantoja gan Tibetā, gan Ķīnā kā kulinārijas sastāvdaļu vai medicīniskiem nolūkiem.